“So every snowboarder is walking around their neighborhood, and every street is now a  snowboard run, whether it’s that mellow run on that side of town or that steep black diamond on this side of town;  They’re riding in the summer, they’re riding in the winter, they’re riding all year long.”

–Steen Strand

Founder of Freebord

HMM, CHYBA NAJPROŚCIEJ BĘDZIE WAM TO POKAZAĆ

OK, WIĘC JAK TO DZIAŁA?

Trucki & Koła

Inaczej jak skateboard, Freebord ma sześć kół: cztery zewnętrzne koła krawędziowe i dwa centralne znajdujące się pod deckiem po środku trucków.

Kółka centralne działają jak ślizg w snowboardzie. One są ustawione trochę dalej od decka niż kółka krawędziowe i mogą się dodatkowo obracać o 360 stopni wokół osi mocowania. To ustawienie kółka środkowego w stosunku do kół krawędziowych nazywamy rockerem. Rocker pozwala riderom na ześlizg boczny, ale inaczej niż w longboardzie. Zewnętrzne koła krawędziowe pozwalają na wycinanie czystych zakrętów i kontrolowanie ześlizgu, dokładnie tak samo jak to jest w snowboardzie.

Pochylając się w skręcie riderzy na Freebordzie odpowiednio mocno dociskając koła krawędziowe w stosunku do kół bazy są w stanie jechać czystym skrętem karwingowym bądź ześlizgiwać deskę kontrolując prędkość a także swobodnie hamować ciesząc się pełnym spektrum jazdy jak na snowboardzie.

Wiązania

Umiejscowione na górze decka zbudowane są z dwóch elementów: poliwęglanowej łyżki i metalowej bazy. Pozwalają riderowi na indywidualne ustawienie w zależności od preferencji. Freebordowe wiązania działają tak samo jak wiązania w snowboardzie. Pozwalają riderowi na lepszą kontrolę nad deską, lepszy docisk krawędzi, skoki itd. Podstawową różnicą w stosunku do wiązań snowboardowych jest to, że na Freebordzie nogi nie są zablokowane w wiązaniach na stałe i w każdej chwili można zeskoczyć z deski.
bindings placeholder

 

Ciekawostka: Freebord nie zawsze miał wiązania.  One zostały dodane kiedy jeden z riderów który stracił nogę z powodu raka chciał jeździć na Freebordzie. Tym Riderem był Tim Seward.  

 

 

Decks

Freebord_Decks_Owl_Zoom copy

Freebord decks are also quite different from your average skateboard deck.

  • The overall shape is the biggest difference.  Freebord decks have a narrower waist, allowing for more torsional flex which is essential when edging.
  • On top of the waist, the deck is also a true twin tip (same on both ends) unlike most skateboards.
  • Freebords do not have kicktails, although we have tried it out in the past.

The Freedom of Control

Now that you understand just how much control you have, imagine every run is now a snowboard run– having complete control opens up a new world of possibilities.  This unique freedom gives you the ability to ride lines you’ve only ever dreamed about.